Covid – 19 Veli Bilgilendirme

VELi BİLGİLENDİRME

Değerli Velilerimiz; Bildiğiniz dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle(covid-19) ilgili ülkemizde de sıkı önlemler alınmaya başlandı. Bunlardan birisi de eğitim öğretime ara verilmesi oldu. Sizce yeterli mi?

Bence hayır!

Şöyle; dünyaya yayılan ve dünya genelinde küresel bir salgın haline gelen koronavirüse karşı tüm insanlar endişeli olup özellikle anne ve babalar çocuklarını bu salgından koruma noktasında büyük kaygılar taşımaktadır.

Çocuklarımız gerek yakın çevrelerinde gerekse internet ve televizyon yoluyla bu salgın hastalık hakkında doğru ya da yanlış çok sayıda bilgiye sahip oldular. Yaşlarına bağlı olarak zihinlerindeki bilgiler onları çeşitli endişelere sürükleyebilir ve strese sokabilir.

Anne ve babaların en önemli görev çocuklarımızı dinleyerek ne kadar bilgiye sahip olduklarını öğrenmek ve onları anlamaya, rahatlatmaya çalışmaktır.

Çocuklarımıza; çok sayıda hastalıkların insanlar tarafından yenerek insanların iyileştiği, korunma yöntemlerine dikkat ederek bu hastalıktan korunduğu, dünya üzerinde çok sayıda doktorun bu virüsü yenecek bilimsel çalışmalar yaptığı gibi pozitiflik içeren cümlelerle onlara güven duygusu aşılamalıyız.

Koronavirüsün solunum sistemi üzerinde etkili olduğu ve özellikle bulaşılan kişilerle temas yoluyla bulaştığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Hastalıktan korunmanın birincil koşulu olan el temizliğinin önemini çocuklarımıza mutlaka anlatmalıyız.

Koronavirüsten korunmak için el temizliğinin yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra en az 20 sn boyunca sabunla yıkama yapılması gerektiğini, ellerimizle yüz ve göz bölgelerimize dokunmamız gerektiğini çocuklarımıza ifade etmeliyiz. Özellikle doğru el yıkama tekniği pratikleriyle anlatılmalı hatta çocuklarımız doğru el yıkama alışkanlığı kazanıncaya kadar gerekirse çocuklarımızla birlikte doğru el yıkama denemeleri yapmalıyız.

Çocuklarımız düzenlerini bozmak isteyebilir. Bu sebeple okullar açılıncaya kadar çocuklarımızın uyku düzenlerinde asla değişikliğe gitmemeliyiz. Uykudan önce çocuklarımızın tablet veya cep telefonlarıyla oynamalarına izin vermemeli, uyku kalitelerini düşürmemeliyiz.

Koronavirüsün tüm dünyada hızlı bir yayılma sürecinde olması nedeniyle dışarıdan sipariş verilen yemeklerin evlerimize ulaşıncaya kadar farklı insanlarla temaslarının olması nedeniyle en azından bir süre ara vermeliyiz.

Mümkün olduğunca ev yemeklerine ağırlık vermeliyiz

taze meyve sebze, kuru baklagiller tüketimine ağırlık vermeliyiz.
Zorunlu haller dışında evlerimizde kalmalı, toplu ortamlara girmekten kaçınmalı, ne kendimizi ne de çocuklarımızı gereksiz risklerle karşı karşıya bırakmamalıyız.

Administrator hakkında 234 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*