Pygame Nedir? Pythonda pygame kullanımı

Pygame (python kütüphanelerinden birisi) ; oyunlar gibi multimedya uygulamaları yapmak için bir Ücretsiz ve Açık Kaynak kodlu python programlama dili kütüphanesidir. Pygame taşınabilir ve hemen hemen her platformda ve işletim sisteminde çalışıyor.

pygame.org (web sitesi) tüm Python oyun, sanat, müzik, ses, video ve multimedya projelerini ağırlıyor. Başladıktan sonra, dokümanları okuyarak yeni bir proje ekleyebilir veya pygame hakkında bilgi edinebilirsiniz. Pygame dünyasında neler olup bittiği hakkında daha fazla bilgi için üzerinde çalıştığımız projelerimiz, haberler (rss ile blogumuz), twitter, reddit (forum), stackoverflow (Q&A), github ( gelişme), irc (sohbet), e-posta listesi (birbirimize elektronik posta yazmayı seviyoruz) ve internetteki oyun dünyasından pygame ile ilgili diğer çeşitli parça ve parçalar.

PYGAME KURULUMU
Pygame i kullanmak için Pythonun Kurulu olması gerekir. Eğer Python Programı yüklü değilse Python.org sitesinden en güncel sürümü indirirek kurabilirsiniz.
Pygame i kurmanın en basit yolu pip aracıdır. Pip aracı python paketlerini kurmak için kullanılan araçdır.
Öncelikle Bilgisayarınıza Pythonun ve pip in path yolunu eklemelisiniz. Bilgisayarım sağ tıklayıp Özellikler ardından Gelişmiş Sistem Ayarları daha sonra ortam değişkenlerini seçip alt bölümde bulunan sistem değişkenleri bölümünden path’ i bulup python.exe nin ve pip’ in bilgisayarınızda bulunduğu adresleri ekleyerek hallederiz.
Python sürümünüz 3.6 dan sonraki sürümlerden birisi ise pip paketi otomatik olarak python ile beraber geliyor. Ekstra indirmenize gerek yoktur.
Komut Satırında pip install pygame yazmanız yeterlidir.
Collecting pygame
Downloading https://files.pythonhosted.org/packages/ec/0a/ba3b85ec2f1918b54b77d36aaa1daace47800414af3f235485b8afa23342/pygame-1.9.3-cp36-cp36m-win32.whl 10 (4.0MB)
100% |████████████████████████████████| 4.0MB 64kB/s
Installing collected packages: pygame
gibi yazılar geldiyse pygame kurulumu hatasız tamamlanmış demektir.
Eğer Linux sistemlerine kurulum yapacaksanız ise kodumuz;
Debian/Ubuntu/Mint
sudo apt-get install python3-pygame
python3 -m pygame.examples.aliens
Fedora/Red hat
sudo yum install python3-pygame
python3 -m pygame.examples.aliens
şeklindedir.

Administrator hakkında 242 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*