Python koşul ifadeleri-if bloğu

PYTHON KOŞUL İFADELERİ
İF BLOĞU
Bir şart koşul durumlarında kullandığımız yapılardır. 3 türlü kullanım şekli vardır. Python da if bloğunun kullanım şekilleri:

1-İf (koşul):
Koşul doğru olduğu sürece yapılacaklar

2-İf (koşul):
Koşul doğru olduğu sürece yapılacaklar
else:
Koşul yanlış olduğu sürece yapılacaklar

3-İf (koşul 1):
Koşul 1 doğru olduğu sürece yapılacaklar
elif (koşul 2):
koşul 2 doğru olduğu sürece yapılacaklar
else:
tüm koşullar yanlışsa yapılacaklar

not: if ile else arasına istediğimiz kadar elif kullanarak şart ekleyebiliriz.

Python if kullanımı örnek Sorular

Örnek1: Kullanıcıdan alınan bir sayının pozitifse ekrana “girdiğiniz sayı pozitifdir” diye mesaj veren programı if bloğuyla yapalım.

Örnek2: Kullanıcıdan alınan boy bilgisine bakılarak eğer boy 180 den büyükse ekrana uzun boylusun yazdıran programı if bloğu ile yapalım.

Örnek 3:Kullanıcıdan alınan boy bilgisine bakılarak eğer boy 180 den büyükse ekrana uzun boylusun, 180 e eşit veya küçükse kısa boylusun yazdıran programı if bloğu ile yapalım.

Örnek 4:
Kullanıcıdan alınan not ortalaması bilgisine bakılarak ortalama eğer 50 den küçükse “kaldı”, 50 ye eşit veya büyükse “geçti” yazdıran programı if bloğu ile yapalım.

Örnek 5:
Kullanıcıdan alınan bir adet sayının negatif mi pozitif mi yoksa sıfır mı olduğunu ekrana yazdıran programı if bloğu ile yapalım.

Örnek 6:
Kullanıcıdan alınan not bilgisine bakılarak eğer not 0-50 arasında ise “zayıf”, 50-70 arasında ise “Orta”, 70-85 arasında ise “iyi”, 85 ve üstü ise “pekiyi” yazdıran programı if bloğuyla yapalım.

Administrator hakkında 234 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*