Python Kütüphaneleri

PYTHON KÜTÜPHANELERİ
Merhabalar, bu yazımızda python programlama dilinde kullanılan kütüphanelerden bahsedeceğiz.
Python programlama dilinde çok fazla sayıda kütüphaneler mevcuttur. Geliştiriciler farklı amaçlar için kullanılmak üzere çeşitli modüller oluştururlar. Bu kütüphane veya bir başka deyişle modüllerde özel işlevleri yapmak için kullanılan fonksiyonlar vardır. Bu fonksiyonların kullanılması için kütüphanelerin programa import edilmesi gerekir. Bazı kütüphaneler ayrıca indirilerek kütüphaneye ilave edilir. Şimdi popüler python kütüphanelerinin isim listelerini paylaşayım. Bir çok kütüphane vardır ama en çok kullanılanların listesini veriyorum.
1. NumPy

NumPy, Çok boyutlu dizilerle ve matrislerle çalışmamıza yardım eden ileri düzey matematiksel işlemler yapabileceğimiz bir kütüphanedir. İstatistiksel işlemlerin, veri ile ilgili matematik operasyonlarının daha etkili bir şekilde yapılması için Numpy kütüphanesi yazılmıştır. Günümüzde özellikle veri bilimi üzerine çalışanlar başta olmak üzere Numpy, Python programlayanlar tarafından çok sık kullanılan bir kütüphanedir.

Birincil Amaç: Bilimsel ve sayısal hesaplama

Önemli Noktalar:
• Dizi odaklı bilgi işlem sayesinde daha verimli
• Kompakt ancak daha hızlı hesaplamalar için vektörleştirmeyi kullanır
• Nesne yönelimli veya OO yaklaşımını destekler
• Hızlı ve önceden derlenmiş işlevlerde sayısal rutinler sağlar

2. Requests

Python, standart modüllerinin yanında harici yüzlerce kullanışlı modül ile birlikte çok güçlü bir dil. Bu gücü veren harika modüller var bunlardan biri de Requests modülü. Bu modül ile web üzerindeki isteklerinizi yöneteceksiniz. Mesela bu modül ile API entpointlerine PUT, DELETE, POST gibi istekler atabilirsiniz.
Birincil Amaç: HTTP isteklerini daha basit hale getirmek
Önemli Noktaları:
• Çok parçalı dosya yüklemelerine ve akış indirmelerine izin verir.
• Otomatik içerik kod çözme ve otomatik açma.
• Tarayıcı stili SSL doğrulaması.
• Özellikler, gereksinimlere göre özelleştirilebilir ve optimize edilebilir.
• Canlı Tutma ve Bağlantı Havuzu Oluşturma.
• Uluslararası alan adlarını ve URL’leri destekler.
3. BeautifulSoup

BeautifulSoup, HTML veya XML dosyalarını işlemek için oluşturulmuş güçlü ve hızlı bir kütüphanedir. Adını Alice harikalar diyarında içerisindeki bir kaplumbağanın söylediği hikayeden alır. Bu modül ile bir kaynak içerisindeki HTML kodlarını ayrıştırıp sadece istediğimiz alanları kesen programlar, daha popüler adıyla BOT yazabilirsiniz.
Birincil Amaç: Veri Bilimi

4. Pygame

Pygame, Python’ ın oyun programlama denince akla ilk gelen kütüphanelerindendir. Pygame ile grafiksel şekiller çizmek, animasyon hazırlamak, ses dosyası oynatmak mümkündür ve yazılan oyunlarda klavye, fare, oyun kolu ile etkileşim kurulabilir.
Birincil Amaç: 2D Oyun geliştirmek

5. Matplotlib

Matplotlib, grafik çizim paketi Python’la bilimsel programlamanın en önemli araçlarından birisidir. Temel olarak bir veri görselleştirme kütüphanesidir. Çok kuvvetli bir paket olan Matplotlib ile verileri etkileşimli olarak görselleştirebilir, yayınlamaya uygun yüksek kalitede çıktılar hazırlayabiliriz. Hem iki boyutlu hem de üç boyutlu grafikler üretilebilir.
Birincil Amaç: Veri Görselleştirme
İkincil Amaç: Makine Öğrenimi

6. Django

Django, Python Programlama diliyle yazılmış MTV mimari deseni kullanılan, yüksek seviyeli web kütüphanesidir. Bu kütüphane ile az kod yazarak daha iyi web siteleri geliştirilebilirsiniz. Django kütüphanesi ile geliştirilmiş birçok web sitesi vardır. Bunlardan bazıları: youtube, pinterest, dropbox, instagram ‘dır.

Birincil Amaç: web siteleri geliştirmek

7. PyQt5

PyQt5, Kullanıcılarına grafiksel arayüz (GUI) deneyimi sunmak için geliştirilmiş Python kütüphanesidir. Python kullanarak sadece komut satırları hazırlayarak programlar yazmamız mümkündür. Kullanıcıya arayüz sunmak için bunu tasarlamamızı gerçekleştirecek ek bir kütüphaneye ihtiyaç vardır. PyQt bu ihtiyaca cevap vermek için oluşturulmuş bir kütüphane olarak karşımıza çıkmaktadır.
Birincil Amaç: grafik arayüz geliştirmek

9. Scrapy

Scrapy, web kazıma ve otomatik test ve veri madenciliği de dahil olmak üzere bir dizi başka görev için yaygın olarak kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir Python çerçevesidir.
Eğer konu web kazıma ise bu konuda en iyi modüller arasında Scrapy baş gösterir. Eğer bir web site üzerinden veri çekmeniz gerekiyorsa bunu Scrapy ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda en gelişmiş kütüphaneler arasında yer alır.
Birincil Amaç: web üzerinden veri çekme

10. OpenCV

OpenCV(Open Source Computer Vision Library), esas olarak gerçek zamanlı bilgisayar görmeyi hedefleyen programlama fonksiyonlarının görüntü işleme kütüphanesidir.

Birincil Amaç: Bilgisayarla Görü ve Görüntü İşleme
Önemli Noktalar:
• İtiraz takibi, yüz tespiti, önemli nokta tespiti ve daha fazlası gibi görevleri gerçekleştirir
• Geliştiricilere 2.500’den fazla klasik, son teknoloji algoritmaya erişim sağlar
• Google, IBM, Toyota ve daha fazlası gibi teknoloji devleri tarafından bile yaygın olarak kullanılmaktadır.
• Görüntü/video analizinde de kullanılır

11. Seaborn


İstatiksel hesaplamalara farklı bir bakış açısı kazandırmak için kullanılan oldukça efektif ve bir o kadar popüler olan bir veri görselleştirme kütüphanesidir.
Birincil Amaç: Veri görselleştirme
İkincil Amaç: Makine öğrenimi

12. Tensorflow

Bir dizi görev arasında veri akışı ve türevlenebilir programlama için kullanılan bir kütüphanedir. Ağırlıklı olarak sembolik matematik işlemleri ve sinir ağları gibi makine öğrenimi uygulamaları için kullanılır. Google’da hem araştırma hem de üretim için önemli bir yeri vardır.
Birincil Amaç: Derin öğrenme ve geleneksel makine öğrenimi; büyük sayısal hesaplamalar
İkincil Amaçları: Metin tabanlı uygulamalar, video algılama, konuşma/görüntü tanıma, zaman serisi analizleri

13. Kivi

Bir NUI (Doğal Kullanıcı Arayüzü) ile mobil uygulamalar ve çoklu dokunmatik uygulama yazılımı oluşturmak için Python geliştiricileri Kivy kitaplığına güveniyor. Ücretsiz ve açık kaynaklı Python kitaplığı, MIT lisansı altında dağıtılır ve Android, iOS, Linux, macOS ve Windows üzerinde çalışır.
Birincil Amaç: Uygulama geliştirme (yenilikçi kullanıcı arayüzleri ile)
Önemli Noktalar:
• Çoğu cihazı, girişi ve protokolü yerel olarak kullanma yeteneği
• Çapraz platform
• 20’den fazla yüksek düzeyde genişletilebilir widget sunar
• OpenGL ES 2 üzerine inşa edilmiş destek grafik motoru
Daha listeye ekleyemediğimiz birçok Python kütüphanesi mevcuttur. Bir sonraki yazımızda bu kütüphanelerden bir kaçını tanımaya çalışacağız.

Administrator hakkında 335 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*