Uzaktan Eğitimde Türkiye

Türkiye’de ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde okullar koronavirüs sebebiyle kapatıldı. Öğrenciler Nisan ayı sonuna kadar uzaktan eğitimle eğitime devam edecek. Koronavirüs sebebiyle Türkiye’de bir dizi önlem alındı. Bunlardan birisi de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların ve Yükseköğretim Kurumuna bağlı üniversitelerin online eğitime geçmesi oldu.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk gerçekleştirdikleri Bilim Kurulu toplantısının ardından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine Nisan sonuna kadar online eğitimle ders verileceği açıklanmıştı. Benzer bir açıklama da YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan geldi. Saraç, üniversitelerde bahar dönemi eğitiminin yüz yüze yapılmayacağını açıkladı. YÖK Başkanı Saraç, eğitimlerinin aksamaması ve 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı takviminin sekteye uğramaması için ‘dijital ve uzaktan eğitim’ uygulamasına geçilebileceğini açıklamıştı.

Türkiye’de öğrenim gören öğrenciler koronavirüs (Covid-19) sebebiyle yüz yüze eğitim yapamayacak. Birçok öğrenci uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitim nasıl verilecek? Uzaktan eğitim için hangi kanallar kullanılacak? Sorularına yanıt arıyor. İlkokul, ortaokul lise ve üniversitelerin video eğitim, uzaktan eğitim için kullanmış olduğu uygulamalar ile alakalı bilgileri sizin için derledik…

MEB’in kullandığı uzaktan eğitim platformları neler?
Milli Eğitime Bakanlığına bağlı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu EBA, yani eğitim bilişim ağı, uzaktan eğitim platformunu kullanıyor. Öğrenciler, bilgisayar ve cep telefonları ile web üzerinden öğrenci şifrelerini girerek EBA’yı kullanabiliyor. Şifresi olmayanların ya da ulaşamayanlara da cep telefonlarına şifre gönderiliyor.

TRT EBA TV nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı TRT EBA TV’yi virüs tedbirleri dolayısı ile uzaktan eğitim amacı ile açtı. Sınıflara göre; Milli Eğitim Bakanlığının müfredatını takip eden ders anlatım videoları yayınlayan bir televizyon kanalı. İlkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç farklı kanaldan yayın yapıyor.

MEB, EBA’da ‘canlı sınıf’ eğitimine hazırlanıyor…

Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim sürecinde öğretmen ile öğrenci arasındaki etkileşimli ders olanağını artırmak amacı ile mesafeyi ortadan kaldırıyor. Öğretmenler ve öğrenciler canlı sınıf uygulamasında bir araya geliyor. Öğretmenler canlı sınıf uygulaması ile evlerinde görev alacaklar. Televizyon dersleriyle eş güdümlü olarak öğretmenler, kendi öğrencilerine EBA üzerinden ödevlendirme yapıp, soru-cevap-test etkinliklerini yönlendirip, çalışma gönderebilecekler.

Uzaktan eğitimde üniversiteler hangi platformları kullanıyor?

Birçok üniversite 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı takvimi gereğince uzaktan eğitim platformu kullanıyor. Üniversiteler farklı programlar aracılığı ile uzaktan eğitim yapıyor. Bu programlardan bazılar LMS (Learning Management System) ve ZOOM’dur.

LMS nedir?

LMS, (Öğrenme yönetim sistemleri) internet üzerinden servis hizmeti veren bilgisayar yazlımı olan LMS, uzaktan eğitim sisteminin yönetimini, dokümantasyon ve raporlaştırma işlemlerini, eğitimci-öğrenci, öğrenci-öğrenci iletişimini, kurs içeriğinin yayınlanması ve uzaktan ölçme değerlendirme işlevlerini gibi pek çok işleme imkan sağlıyor. Öğrenciler LMS sistemine öğrenci numaraları ve şifreleri ile giriş yapabiliyor.

ZOOM’a giriş nasıl yapılır?

Zoom, bulut bilişim kullanarak özel yazılımlarıyla uzaktan konuşmalı ve görsel konferans hizmetleri sunuyor. Zoom, video semineri, çevrimiçi toplantılar, sohbet ve mobil işbirliğine imkan tanıyor.
Öğrenciler ZOOM’a giriş yapabilmeleri için evvela programı web sitesinden indirmesi gerek. İndirilen programa mail adresleri ve şifreleri ile kayıt yaptırıp giriş yapabilirler.

Administrator hakkında 234 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*