Eba için Zoom cloud programını tanıyalım

Zoom programını bir video konferans sistemi programıdır. Zoom, mobil cihazlar, masaüstü bilgisayarlar, telefonlar ve oda sistemleri arasında video ve sesli konferans, işbirliği, sohbet ve web seminerleri için kolay ve güvenilir bir bulut platformuyla modern kurumsal video iletişiminde liderdir. Zoom Rooms, yönetim kurulu, derslik ve eğitim salonlarının yanı sıra yönetici ofisleri ve sınıflarda tüm dünyada kullanılan orijinal yazılım tabanlı konferans odası çözümüdür. 2011 yılında kurulan Zoom, işletmelerin ve kuruluşların daha fazla iş yapmaları için ekiplerini sürtünmesiz bir ortamda bir araya getirmelerine yardımcı olur. Kullanıldığı sektörler Eğitim, Sağlık, işletmeler v.b. Sektörlerde kullanılabilir.

Ücretsiz olan sürümü ile:
100 katılımcıya kadar izin verme
1 e 1de sınırsız süre
Çoklu katılımcılarda süre 40 dk
Sınırsız sayıda video konferans
Hd video ve ses desteği
Eş zamanlı ekran paylaşımı
Tam ekran veya galeri görünümü seçenekleri
Sanal arkaplan ekleme
Masaüstü veya uygulama paylaşımı
Klavye fare kontrolü
Konferansı kaydedip daha sonra paylaşabilme
Tüm katılımcılar sesli ve yazılı olarak görüşmeye katılabilir v.b. birçok özelliği mev uttur.

Kullanmak için yapmamız gerekenler:
1-https://play.google.com/store/apps/details?id=us.zoom.videomeetings adresinden Android işletim sistemi telefonlar için uygulamayı inidirin veya https://zoom.us/ adresinden uygulamayı indirebilirsiniz.

2-uygulamayı indirdikden sonra bir mail adresi ile kayıt oluyoruz. Mail onayı geliyor onaylıyoruz.

3-programı açıp mail adresi ve şifresi ile giriş yaptığımızda ana ekranı şöyle:

Bu ekrandaki New Meeting yeni konferansı başlatmak için kullanıyoruz. Video konferansı başlatan kişinin bir id nosu vardır. Siz başlatacaksanız eğer new meeting e tıklayınca id iniz görünecek. Bu id yi görüşmeye katılacaklara vermelisiniz. Eğer başkasının başlattığı görüşmeye katılacaksanız, o görüşmenin id sini bilmelisiniz. İkinci menüde zaten join meeting menüsü bunun için. Join Meeting e tıklayınca sizden id istiyor.
Diğer menü olan Schedule ise daha sonraki tarih ve saate programı zamanlayabiliyorsunuz. Hatta görüşmenin başlama ve bitiş saatlerini ayarlayabiliyoruz. Görüşmeye id dışında ekstra şifre de koyabilirsiniz.

Diğer menü olan Share Screen ile ekranınızı paylaşımını yapabiliyoruz.

Devamı gelecek…

Administrator hakkında 234 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*