Akış Diyagramları

Merhabalar; Bu yazımızda problem çözümlerimizde bize yardımcı olan, programlamada işlerimizi kolaylaştıran akış diyagramından bahsedeceğiz.

Öncelikle kodlama yaparken kodların direk bilgisayar ortamında kodlama programına girilmesi çoğu programcı tarafından tercih edilen bir programlama yöntemi değildir. Sayfalarca süren kodların olduğu bir kodlama projesi öncesi mutlaka programcı algoritma ve akış şeması çizerek kodlamayı kağıt üstünde taslak olarak çalışır. Bu yazılımcıya ek iş yükü gibi görünse de aslında tam tersidir.

Yazılımcının işini kolaylaştıran bir yöntemdir. Yazılacak uygulamanın kağıt üstünde planlanım pc ortamına aktarılması işleri çok kolaylaştırır. Zaman kazandırır.
Gelelim algoritma ve akış diyagramı kavramlarına…

Algoritma; bir problemin çözüm yolunun adım adım basamak basamak belirlenmesidir. Kısacası problem çözüm yoludur. Aşamalardan oluşur. Net cümlelerle ifade edilirler. Başla ile başlayıp bitir/bitti/çıkış gibi ifadelerle biterler.

Her algoritmanın bir başı bir sonu mutlaka vardır. Algoritmayı okuyan kişi hiç birşey bilmese de problemi çözebilecek şekilde net kelimeler içermelidir. Olasıklı, tahminli cümleler yer almaz. Net Emir cümlelerinden oluşur.

Akış Diyagramı ise ; algoritmanın sembol ve şekillerle ifade edilmesidir. Yani algoritma ile aynıdır. Sadece algoritma metinsel, akış diyagramı ise görseldir. algoritmadaki ifadelerin karşılığı belirli simgeler vardır.
bu simgelerden bazıları şu şekildedir.
Akış Diyagramı Sembolleri

evet algoritmalar ile ilgili örnek soruların çözümlerini şu yazımızda bulabilirsiniz

şimdi ise akış diyagramı soruları çözelim.
soru:

soru:

soru:

soru:

soru:

Soruların devamı gelecektir…

Administrator hakkında 242 makale
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*